Життя у пана

Жив на Катеринівці пан і був у нього економ – Лука називався. Пан добре відносився до економа , а їх жінки навіть були подругами. Діти теж дружили між собою. Хлопчик в Луки був красивий і меткий, звали його Марко – запав він в очі панові. І тому пан взяв його в свої покої за козачка – щось принеси, щось подай. Панських дітей навчав учитель, а під час навчання Марко повинен був сидіти разом з паничами, може їм щось знадобиться, тому він навчався, як і панські діти – французької мови, музики, різних наук. А от успіхи панських дітей були набагато гірші, ніж Маркові. Коли про це узнав пан, то прогнав Марка з палацу і прогнав тоді, як його батько був посланий робити десь під Вознесенськом , а мати взагалі втекла з новокрасненським офіцером. Не прийняла Марка і мачуха, і тоді він
пішов у найми до новокрасненського попа, який прямо знущався – змушував ходити по похоронах – читати по померлих, або збирати гроші на церкву. А все зароблене Марком забирав собі. Коли батько повернувся, то забрав Марка до себе і вже ніколи Марко до села не повертався, тільки перед своєю смертю заїхав.

В такому палаці, ймовірно, жив князь.Типовий панський палац ХІХ ст.
На цьому знімку будівля, де знайшли «Велесову книгу» (Слобожанщина)

Легенда має історичну основу і в цілому майже правильно відтворює життя Марка Кропивницького в дитинстві. Проте об’єктивно слід відзначити, що Марко проживав у пана князя Кантакузена ), не як козачок – прислуга , а як повноправний член сім’ ї, і вчителі навчали і панських дітей, і його. Підтверджується і той факт, що Кропивницький уже в дитячі роки розумів по-французьки і грав на багатьох музичних інструментах. Причиною того, що Марка вигнали з князівського двору були не його успіхи, а припинення батьком – Лукою Івановичем – роботи у пана через сварку з дружиною князя. Перебування Марка в новокрасненського попа теж підтверджується, як і те, що тут, у попа, хлопець дійсно практично наймитував , хоча батько Марка залишив сина у священника (Нестеровського) як у друга, але він виявився поганим другом і знущався з Марка. Ці факти підтверджуються автобіографіями ( їх бу-ло кілька ) і листами М. Л. Кропивницького до Антоніни Маркович.

(Уривок з проекту “Село Новокрасне – легенди, факти, коментарі”
Керівник – Титаренко О.І.,вчитель історії)

Advertisements
Categories: Історія | Залишити коментар

Навігація по публікаціям

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: