Заснування Катеринівки

Їхала через наші землі Катерина . Багато прислуги в неї було, а найголовніший серед них – Потьомкін. Щоб здивувати Катерину, поставив він по всьому шляху будинки, де одна стіна, де дві, як наче у театрі.

Лелака на Катеринівці

Такою могла бачити Катерина ІІ Катеринівку. Лелека «потьомкінський»

Катерина з карети не вставала і все дивувалася , як багато в неї людей і сіл. Біля річки Корабельної вони зупинилися , коней напували. На горбочку виднілися чепурні будиночки . « Поки я подрімаю , знайди того пана, якому таке гарне село належить, і запитай, як воно назива-ється », – сказала вона Потьомкіну. Той боячись, що обман розкриється, побіг до прислуги і першим побачив псаря, який був із своїми собака-ми. Псаря Потьомкін тільки виписав з Румунії, і Катерина його в лице не знала. Потьомкін наказав цьому псарю видати себе за князя і сказаи цариці, що це село його і називається воно Катеринівка на честь самої цариці. Той так і зробив. Цариця була задоволена і пообіцяла, що наступного року приїде сюди відпочивати . Псар злякався , адже їх з Потьомкіним обман виявиться. Він кинувся до Потьомкіна « Що робити ?» – «А що робити ? – відповів той ,- землю я тобі подарую, і навіть князем зроблю, а от село будуй сам». «Земля сама не родить – люди потрібні, – заявив Кантакузен (так звали псаря ), а де я їх візьму?». «Та хоч своїх собак посели, а щоб село було, або тебе не буде»,- пригрозив Потьомкін.

Чи то Кантакузен виявився кмітливим , чи не так зрозумів Потьом-кіна, але взявши всіх своїх собак, а вони були породисті і дорогі , поїхав на полтавські землі і почав собак міняти на кріпаків. Багато виміняв і погнав селян до ріки Корабельної та почав там будувати палац, а будинки селяни будували самі собі .Так і виникло село на березі річки Корабельної , яке і називається Катеринівка.

Ця легенда є сплетінням відомої легенди про «потьомкінські села» і достовірних фактів стосовно заснування села Катеринівка ( в 1962 році село було об’єднане з Новокрасним ). Дійсно, Кантакузен отримав землі на березі річки Малої Корабельної після розгрому Запорозької Січі російськими військами. Але він ніколи не був псарем , він походив з князівського роду чи то румунів , чи то греків ( багато іноземців тоді приходило на українські землі). Щодо обміну селян на собак , то він проходив по більш складній схемі. Щоб купити селян, Кантакузен продав своїх коней і собак, а вже на виручені гроші купив кріпаків на Полтавщині, яких і змусив переселитися в наш степ. А засноване село назвав Катеринівкою дійсно на честь Катерини ІІ , яка дала йому землі.

(Уривок з проекту “Село Новокрасне – легенди, факти, коментарі”
Керівник – Титаренко О.І.,вчитель історії)

Advertisements
Categories: Історія | Залишити коментар

Навігація по публікаціям

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: