Денікін у Новокрасному

В балці біля Зноро – Рябоконєво знаходився командний пункт царського генерала Денікіна. І саме звідти Денікін з загоном приїхав в Новокрасне. Але червоні партизани, які були в селі, не тільки розгромили цей загін, а навіть ледве не вбили самого Денікіна. Тоді Денікін послав
в Новокрасне більший загін, а сам побоявся туди їхати. Його солдати ввірвалися до крайньої хати, що стояла прямо біля річки і запитали господарів, де червоні. Господарі чи не хотіли видавати своїх односельчан, чи то дійсно не знали, але відповіли, що не знають. Денікінці господаря, його дружину і дітей закатували , залишилася тільки одна донька Аніся, яка від пережитого втратила розум. Після приходу радянської влади Аніся жила сама – інколи трохи підробляла в людей по господарству – за це їй давали хліб та інші продукти. А коли місцеві жителі написали листа в Москву, де розповіли про цю жінку, то приїхала комісія і забрала її до божевільні, де вона і померла.

Якихось документальних даних про перебування Денікіна в найближчих селах не знайдено. Характерно, що легенда правильно передає тодішню назву села Рябоконєво. Існування божевільної жінки на ім’я Аніся підтверджується багатьма джерелами, тому факт її божевілля слід вважати установленим. Що ж до причини божевілля, то це вияснити, мабуть, тепер уже неможливо.

Щодо Денікіна, то в легенді спрацював стереотип перенесення од-ного ім’я на багатьох інших осіб. Наприклад, « в 1941 році прийшов Гітлер», зовсім не означає, що саме Адольф Гітлер прийшов – прийшли солдати його армії. Те ж саме слід вважати і в цьому випадку. Під ім’ям Денікін розуміється хтось з денікінських офіцерів , можливо навіть достатньо високопоставлений.

Лист же до Москви і позитивне вирішення долі Анісі слід розцінювати, як пережиток віри в доброго царя ( в умовах радянської влади – в мудрого Сталіна чи мудре московське керівництво).

(Уривок з проекту “Село Новокрасне – легенди, факти, коментарі”
Керівник – Титаренко О.І.,вчитель історії)

Advertisements
Categories: Історія | Залишити коментар

Навігація по публікаціям

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: