Казьонка

Красивою була наша річка в давнину – по ній навіть кораблі ходили, тому й називали її Корабельною. Приглянулася річка панам і хотіли вони забрати її у свої волдіння – вже й худобу стали людську відганяти від водопою, заборонивши селянам поїти її в річці, і дітлахів, які купалися та ловити раків, гнали від річки, а щоб вже хтось рибину яку піймав, то вже й мови не було. І тоді селяни з Новокрасного написали прошеніє царю Миколі, зібрали гроші і послали свого найграмотнішого селянина до царя . Цар вислухав посла селян і написав на прошенії «Отныне река будет только Казенной и пользоваться нею можно всем, независимо от сословия». З того часу річку Малу Корабельну і прозвали Казьонкою.

Сьогодні Мала Корабельна, як Ніагара

Це легенда – відгомін казок про доброго царя , які були так популярними в дев’ятнадцятому столітті. Пояснення топоніму « Казьонка» дуже достовірне, проте має ряд суттєвих історичних помилок. Очевидно, що цар Микола ( мається на увазі Микола І , який вступив на престол в 1825 році) не займався річкою Малою Корабельною. А от збереження за річкою статусу державної ( казьонної ) пояснювалося тим, що річка відділяла закріпачених селян Катеринівки і державних селян Новокрасного, де, до того ж, стояла військова кавалерійська частина, тому передача річки в приватну власність за цих умов була неможливою. Ще на одне питання, яке виникло при аналізі цієї легенди, на жаль. , не знайдено відповіді. Це питання про те, чи взагалі була можлива передача річок в приватні руки ? Думається, що ні, бо річки знаходилися на царських землях. А « держава – це я» з повним правом міг сказати будь – який з російських царів. Хоча документального підтвердження цієї догадки не знайдено ні ними , ні навіть нашим керівником.

(Уривок з проекту “Село Новокрасне – легенди, факти, коментарі”
Керівник – Титаренко О.І.,вчитель історії)

Advertisements
Categories: Історія | 2s коментарів

Навігація по публікаціям

2 thoughts on “Казьонка

  1. Шостак Олег

    Дякую за чудові, цікаві статті “Кораблі на Корабельній” ТА “Казьонка”. Додав посилання на них в українську вікіпедію у статтю про річку Мала Корабельна.
    http://uk.wikipedia.org/wiki/Мала_Корабельна
    Велике прохання додати до вікіпедії якісь світлини, якщо маєте. А також додати або виправити статтю про річку, бо в інтернеті дуже мало відомостей про неї. Якщо з цим потрібна буде якась допомога – звертайтеся.

  2. Світлини спробую зробити, дякую за коментар.

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: