Кірсанова криниця

З цим об’єктом пов’язані три легенди , які продовжують одна одну.

1. Часто на нашу землю нападали турки. Всі були на конях, гасали по степах, грабували населення і проїжджих купців, брали людей у полон. Але без води в поході важко. Коней можна ще в річці поїти, а для людей треба чисту воду. То й викопали турки криницю – копанку, де вони пили воду. Криниця так і стала називатись Турецькою.

2. Після вигнання турків на наших землях стали на постій гусари, побудували для себе казарми, а для коней – стайні. От тільки одне не розрахували – в криниці. яка була коло казарм вода була солона, і тому гусари і собі воду брали, і коней напували коло колишньої турецької криниці. А щоб вона не завалилася, змусили солдат обкласти її каменями. Важка це була робота, але солдати з нею впорались. І з того часу назва Турецької криниці поступово почала забуватися, а криницю стали називати солдатською.

3. Поселився недалеко коло криниці дід Кірсан. Відомий він був тим, що робив ободи на колеса возів. Не цурався і іншої теслярської чи столярської роботи. Дітей в нього не було, то ж взяли вони з дружиною Горпиною дочку в дитячого будинку. А коли донька виросла і поїхала в Одесу, а дід вже не працював, всю свою душу вклав в криницю : він її дбайливо доглядав, зробив зруб, сходинки до неї по балці викопав. А ще він зробив дві труни для себе і для своєї дружини, які стояли у нього на горищі років двадцять. Як звати справді діда Кірсана точно ніхто не знає, а от називали його Кірсан всі, криницю теж Кірсановою, провулок, де він жив – Кірсановим і навіть всю балку Кірсановою.

Тут жив дід Кірсан. Слава Богу, встигли сфотографувати - дім вже зруйнований

Тут жив дід Кірсан. Слава Богу, встигли сфотографувати – дім вже зруйнований


Ці легенди в селі відомі давно і виглядають правдоподібно. Так, наші землі дійсно захоплювалися турками, в Новокрасному дійсно було військове поселення і гусари (з одним з офіцерів до Бобринця втекла мати відомого драматурга Кропивницького, залишивши малого Марка з батьком). А ось легенда про діда Кірсана може нагадувати відому історію розкопок Трої. Почувши цю легенду, учні місцевої школи спробували встановити особу діда Кірсана. Зібравши і співставивши багато свідчень та вивчивши документи, що зберігаються в Арбузинському РАЦСі, вдалося встановити, що дід Кірсан дійсно був Кірсаном – Кірсан Никифорович Промановський. Він прожив 97 років і помер 7 листопада 1965 року. До речі, безіменний струмок в Кірсановвій балці учні назвали Горпинка – на честь дружини діда Кірсана, створивши тим самим підґрунтя для виникнення нових легенд.

(Уривок з проекту “Село Новокрасне – легенди, факти, коментарі”
Керівник – Титаренко О.І.,вчитель історії)

Advertisements
Categories: Історія | Залишити коментар

Навігація по публікаціям

Залишити відповідь

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google+ photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google+. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

w

З’єднання з %s

Створити безкоштовний сайт або блог на WordPress.com.

%d блогерам подобається це: